Lanolina – naturalna podstawa pielęgnacji skóry

Lanolina – naturalna podstawa pielęgnacji skóry

Lanolina to naturalna substancja, którą pozyskuje się z tłuszczu owiec. Ponieważ właściwości lanoliny są podobne do właściwości warstwy lipidowej ludzkiej skóry, jest ona popularnym składnikiem środków nawilżających, kremów, maści i balsamów a także produktów do pielęgnacji włosów. Jest również popularny środek kojący, stosowany na podrażnienia brodawek sutkowych spowodowane karmieniem piersią.

Wiele osób zmaga się z problemem przesuszonej, szorstkiej i popękanej skóry. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak silny wiatr lub ekspozycja na promienie UV. W takim przypadku może dojść do uszkodzenia struktury skóry. Może się to objawiać na przykład popękanym naskórkiem. Aby poprawić kondycję skóry, należy włączyć regularne nawilżanie i natłuszczanie jako część codziennej rutyny pielęgnacyjnej. W tym celu zalecamy stosowanie lanoliny.

Czym jest i skąd się bierze lanolina?

Lanolina to cenny składnik wykorzystywany do pielęgnacji skóry od niepamiętnych czasów. Jest naturalnym woskiem pochodzenia zwierzęcego, pozyskiwanym w specjalnym procesie rafinacji. Stanowi ona produkt uboczny, tzw. tłuszczopot w procesie strzyżenia owiec. Wełna owcza poddawana jest oczyszczaniu, którego jednym z etapów jest pranie w gorącej wodzie. Wówczas tłuszczopot oddziela się od wełny. Na etapie wirowania następuje rozdzielenie lanoliny i wody. Tak pozyskany surowy produkt przechodzi kolejne etapy oczyszczania, m.in. rafinacji. Lanolina oczyszczona z pestycydów i toksyn zawiera około 25% wody i nazywana jest lanoliną uwodnioną. Po dwutygodniowym procesie osuszania przekształca się lanolinę bezwodną, która ma szerokie zastosowanie, między innymi w farmacji i w kosmetyce.

Jakie właściwości posiada lanolina?

Czysta, bezwodna lanolina posiada stałą konsystencję. Jej kolor zależy od stopnia czystości. Lanolina po wstępnym oczyszczeniu ma barwę od żółtawej do brązowej i posiada charakterystyczny zapach zbliżony do alkoholu, który w procesie dalszej obróbki wełny znika. Lanolina używana w przemyśle kosmetycznym jest poddawana kolejnym procesom oczyszczania, w wyniku których staje się bezzapachowa i lekko żółta. Lanolina topi się w temperaturze wynoszącej około 40℃. Nie rozpuszcza się w wodzie, lecz jest w stanie wchłonąć jej dwukrotną ilość w stosunku do swojej wagi, dlatego w kosmetyce czysta lanolina często stosowana jest jako naturalny emulgator m.in. w maściach farmaceutycznych, kremach nawilżających, odżywczych, ochronnych i na noc.

 

Prounol lanolina bezwodna 100%

Do czego dodaje się lanolinę?

Ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne, ochronne i natłuszczające, lanolina bezwodna jest bardzo popularną bazą takich kosmetyków jak:

 • kremy, maści i balsamy do ciała – ze względu na zdolność wiązania wody i tworzenia bariery na powierzchni skóry,
 • kremy do rąk i stóp – ze względu na działanie zmiękczające i nawilżające,
 • pomadki ochronne do ust – ze względu na właściwości nawilżające i chroniące przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak mróz, wiatr czy promieniowanie UV,
 • produkty do pielęgnacji dla dzieci, np. oliwki czy kremy na odparzenia pieluszkowe - ze względu na łagodne działanie na delikatną skórę niemowląt,
 • szampony, odżywki i maski do włosów – ponieważ nadaje włosom połysk, miękkość i ułatwia rozczesywanie,
 • środki do pielęgnacji brodawek sutkowych dla matek karmiących – ponieważ lanolina łagodzi i nawilża podrażnione brodawki.

Jak lanolina działa na skórę?

Lanolinę znajdziemy w składnikach wielu kosmetyków zarówno jako składnik bazowy, jak i aktywny. Lista jej dobroczynnych właściwości jest długa, a oto najważniejsze z nich:

 • nawilża i pielęgnuje suchą skórę tworząc na niej warstwę zapobiegającą nadmiernej utracie wody,
 • natłuszcza suchą skórę, która produkuje niedostateczną ilość sebum,
 • chroni skórę przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, np. wiatru czy niskich temperatur oraz szkodliwych czynników środowiskowych, tworząc na jej powierzchni niewidzialny film,
 • wspomaga wnikanie w skórę substancji odżywczych i witamin zawartych w preparatach pielęgnacyjnych, umożliwia transport składników odżywczych w głąb skóry,
 • zapobiega łamliwości włosów i rozdwajaniu końcówek, ułatwia rozczesywanie, chroni włosy przed uszkodzeniem i rozdwajaniem końcówek, nawilża przesuszone, zniszczone włosy,
 • przyspiesza gojenie ran i uszkodzeń naskórka, łagodzi stany zapalne, przynosi natychmiastową ulgę i komfort,
 • łagodzi podrażnione i regeneruje popękane brodawki sutkowe podczas karmienia piersią,
 • jest składnikiem hipoalergicznym, rzadko wywołuje uczulenia, można ją stosować od pierwszych dni życia.

 

Prounol lanolina bezwodna 100%

Podsumowanie

Ze względu na szereg korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie lanoliny, warto włączyć ją do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Łatwo wnika w skórę, reguluje gospodarkę wodną, zmiękcza naskórek i redukuje szorstkość skóry. Tworzy skuteczną barierę na powierzchni skóry i zapobiega utracie wilgoci. Doskonale pielęgnuje i odżywia nawet bardzo suchą skórę.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.